Јувентус ќе го отпушти Алегри доколку не се пласира во Лигата на шампионите

Масимилијано Алегри би можел да остане без работа во Јувентус. Договорот на главниот тренер на „бјанконерите“ е со важност до 2025 година, неговата плата е седум милиони евра годишно, уште два милиони се предвидени во форма на бонуси.

Според „La Gazzetta dello Sport“, разделбата со тренерот во текот на оваа сезона е малку веројатно. Раководството на клубот претпочита да почека до мај. Одлуката за иднината на Алегри ќе зависи од тоа дали Јувентус ќе обезбеди пласман во Лигата на шампионите за следната сезона.

Доколку торинскиот тим не успее да се пласира во Лигата на шампионите, тренерот ќе добие отказ. Главен претендент за замена на Алегри се смета Тијаго Мота, кој е на чело на Болоња - неговата плата нема да го оптовари клубот. Помалку веројатни се опциите за назначување на Винченцо Италијано или Рафаеле Паладино.

Забележано е дека дури и стигнувањето до Лигата на шампионите не му гарантира на Алегри место во Јуве - раководството ќе земе предвид колку самоуверено тимот ќе го постигне овој резултат. Сепак атмосферата во тимот сега позитивна.

По 30 кола во Серија А, Јувентус има 59 бодови и се наоѓа на третото место во поредокот.

Извор:  МИА
Објавена на 02.04.2024 13:18:49