Левандовски нема да биде казнет затоа што намерно доби жолт картон

Фудбалерот на Барселона, Роберт Левандовски нема да биде суспендиран за претстојното дерби со Реал Мадрид.Во 30. коло од Ла Лига, викендот Барселона на домашен терен го совлада Лас Палмас (1:0). Левандовски доби жолт картон при замената во 81. минута, поради споро напуштање на теренот. Гледаше во судијата додека не доби опомена. Ова е петти жолт картон за Левандовски во првенството. Сега Полјакот ќе го пропушти натпреварот против Кадиз, па ќе може да игра со Реал во следното коло.

Од дисциплинските правила произлегува дека играчот кој намерно ќе добие жолт картон може да биде казнет со подолга суспензија. Сепак, како што пишува „Мундо Депортиво“, тоа нема да се случи во случајот со Левандовски, бидејќи судијата Матео Бускетс во протоколот не посочил дека напаѓачот на каталонскиот тим намерно добил опомена. Протоколот вели дека напаѓачот е казнет затоа што долго го напуштил теренот откако бил заменет и имал намера да задржи време.

Така, комисијата за натпреварување најверојатно нема дополнително да го казни Левандовски. Ова е можно само ако трето лице (друг клуб или тело) се пожали дека Роберт намерно го добил картонот. Оваа опција изгледа малку веројатна, бидејќи рокот за поднесување ваква жалба е денес до 14 часот.

Доколку нема поплака, Левандовски ќе пропушти само еден меч – против Кадиз.

Извор:  МИА
Објавена на 02.04.2024 12:00:42