Најдобриот појадок ја зголемува енергијата и го подобрува расположението

Има причина зошто појадокот уште го нарекуваат најважниот оброк во денот.Она што го јадеме за појадок може позитивно да го стартува нашиот ден или пак да го успори, особено ако посегнуваме по храна што ја намалува нашата енергија. Идеалниот појадок за продуктивно утро и успешен ден, го подобрува расположението и ја зголемува енергијата.

Подобрете го расположението: Јадењето храна богата со влакна, како што се бобинки и овес, може позитивно да влијае на работата на цревата. Истражувањата покажуваат дека отежнатата работа на цревата може да го намали нашето расположение.

Зголемете ја енергијата: Оброците кои се комбинација од масти здрави за срцето и сложени јаглехидрати, како што се пченичен леб и слатки компири, може да ве одржат енергично во текот на денот.

На почетокот на денот исто така е важно да пиете вода, што е природен начин за зајакнување на вашата енергија.

Пробајте ги овие 3 брзи и лесни избори за појадок за да го зголемите вашето расположение и енергија.

1.Салата за појадок: Лиснат зеленчук како спанаќ кој е или варен или сиров и е прелиен со јајце

2.Житарки од цели зрна, со ниско ниво на шеќер и страничен прилог од овошје

3.Вафли со путер од јаткасти плодови и овошје. За похранлив оброк, можете да додадете мед и семе од чиа

Извор:  ИДИВИДИ
Објавена на 15.05.2023 10:37:26