"Oscar", filmi më i mirë është "Të gjithë në të njëjtën kohë"

Akademia Amerikane e Arteve dhe Shkencave të Filmit ndau statujat e çmuara në një ceremoni të mbajtur këtë mëngjes në Teatrin Dolby në Los Anxhelos. Filmi “Everything Everywhere All at Once” triumfoi në çmimin e 95-të të Oscar-it të këtij viti, duke fituar shtatë çmime nga gjithsej 11 nominime.

"All At Once" fitoi filmin më të mirë, aktore (Michelle Yeo), aktore dytësore (Jamie Lee Curtis dhe Ke Hui Kwan), montazh, si dhe regjisorin më të mirë dhe skenarin origjinal (si për Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert).Emisioni u drejtua nga komediani Jimmy Kimmel.

Tek meshkujt, në kategorinë e aktorit më të mirë, “Oscar” shkoi për Brendan Fraser për “Kit”.

Skenari më i mirë i përshtatur, sipas Akademisë, është ai i filmit “Women Speak” të regjisores Sarah Polley."Im Westen nichts Neues" (Im Westen nichts Neues) nga Gjermania fitoi Oscarin për filmin më të mirë nga një zonë jo anglishtfolëse. Filmi gjithashtu fitoi çmime për kinematografi, dizajn produksioni dhe kolonë zanore.

Filmi "Top Gun 2: Maverick" fitoi çmimin për tingullin më të mirë dhe "Avatar 2: The Road to Water" fitoi efektet më të mira vizuale.

Çmimi për grim dhe flokë shkoi për filmin “The Whale”. Çmimi për kostumografi shkoi për filmin "Black Panther: Wakanda Forever".

Kënga më e mirë e filmit është "Naatu, Naatu" nga filmi indian "R.R.R".“Pinocchio” i Guillermo del Toro u shpall filmi më i mirë i animuar dhe “Oscar” shkoi për “Djali, nishani, dhelpra dhe kali” për filmin e shkurtër të animuar. Filmi më i mirë me metrazh të shkurtër, sipas Akademisë, është “Irish Farewell”.

Dokumentari më i mirë është "Navalny" i regjisorit Daniel Roer. Dokumentari më i mirë i shkurtër është "Elephant Whisperers" nga Karthiki Gonsalves.

Извор:  0
Објавена на 13.03.2023 09:48:09