Поранешниот тренер на Ѓоковиќ: Новак сака да стигне до 30 Грен слем титули

Поранешниот тренер на Новак Ѓоковиќ, Богдан Обрадовиќ, е убеден дека тенисерот има намера да игра уште пет години професионално и на високо ниво со цел да освои 30 Грен слем трофеи.– Разговарав со Новак кога имаше девет години, тогаш првпат се запознавме. Потоа, кога имаше 13 години, почнавме да соработуваме постојано и работевме заедно долги 18 години. Секој пат ми кажуваше, ја знам неговата идеја: сака да стигне до 30. Тоа го сака Новак. Така што, тој ќе игра во следните пет години. Во следните пет години веројатно ќе има 20 шанси да стигне до целта. Ајде да видиме, изјави Обрадовиќ.

Пред два дена Ѓоковиќ победи на Вимблдон и го освои 21-от Грен слем трофеј. Повеќе од него има само Рафаел Надал. Шпанецот 22 пати стигнал до титулата на еден од четирите најголеми тениски турнири кои се играат секоја година.

Извор:  МИА
Објавена на 12.07.2022 10:14:58