Фоњини не верува во повредата на Надал: Играше 4 часа и 20 минути

Италијанскиот тенисер Фабио Фоњини ја доведе во прашање сериозноста на повредата на Рафаел Надал.– Се разбира… Тој играше 4 часа и 20 минути. Момци, престанете да верувате во се што е напишано, ве молам!!! – напиша Фоњини на своите профили на социјалните мрежи.

Вчеравечер Надал го победи Американецот Тејлор Фриц во меч кој траеше за 4 часа и 20 минути и покрај проблемите со стомачните мускули (3:6, 7:5, 3:6, 7:5, 7:6). Во вториот сет 22-кратниот победник на Грен слем зеде медицински тајм-аут.

Следен противник на Шпанецот ќе биде Австралиецот Ник Кирјос. Тие ќе се борат за пласман во финалето на Вимблдон.

Извор:  МИА
Објавена на 07.07.2022 10:02:23