Тенис Австралија негира дека Ѓоковиќ се повлече од АТП купот

Владиното тело „Тенис Австралија“ објави дека Новак Ѓоковиќ не се повлекол од АТП купот и покрај последните информации дека ќе го пропушти турнирот.– Нема откажувања од страна на српскиот тим. Ѓоковиќ сега е во Белград. За патување во Австралија е потребна вакцина против коронавирус. Првиот светски рекет неколку пати одби да каже дали е вакциниран, соопшти портпаролот на „Тенис Австралија“, организација којашто управува со „белиот спорт“ на далечниот континент.

АТП купот треба да се одржи од 1 до 7 јануари, а во втората половина на следниот месец ќе се игра Грен слемот Австралија опен.

Извор:  МИА
Објавена на 28.12.2021 12:45:12