Мел Гибсон ќе го режира „Смртоносно оружје 5“

Мел Гибсон ќе го режира и ќе глуми во петтиот филм од серијалот „Смртоносно оружје“, чие снимање ќе почне следната година, објави „The Sun“, додавајќи дека актерот го најавил тоа во изјава за новинарите во Лондон.За „Смртоносно оружје 5“ се зборува уште од 2020. Во декември таа година режисерот на претходните четири филма Ричард Донер потврди дека ќе сними нов дел од серијалот. Сепак, Донер почина на 91-годишна возраст во јули оваа година, но се чини, му оставил аманет на Гибсон да го доврши проектот.

– Ричард Донер беше одличен човек. Работеше на сценариото и отиде доста напред во тоа. И еден ден ми рече: „Слушај, дете, ако умрам, ти ќе го направиш тоа“. Му реков: „Молчи!“ Но, тој почина. Кога ме замоли да го направам ова, не одговорив. Сепак, тој ѝ кажа за тоа на својата сопруга, студиото, продуцентот… Па, така, јас ќе го снимам петтиот филм, изјави Мел Гибсон (65).

Актерот ќе се врати како детективот Мартин Ригс. Се очекува да му се придружи и 75-годишниот Дени Гловер како неговиот партнер Роџер Мурто. Првиот филм од „Смртоносно оружје“ беше објавен 1987 година. Продукцијата доби голем број награди, како и номинација за Оскар. Останатите четири филма беа објавени во 1989, 1992 и 1998 година.

Извор:  МИА
Објавена на 17.11.2021 13:37:51