Следните натпревари клучни за тренерското место на Куман

Тренерот на Барселона, Роналд Куман може да добие отказ доколку тимот не постигне позитивен резултат во следните четири натпревари, информира „Deportes Cuatro“.Во септември Каталонците ќе се сретнат со Гранада, Кадиз и Леванте во шпанското првенство, како и Бенфика во Лигата на шампионите.

Како што е наведено на шпанскиот спортски портал, претседателот на Барселона Жоан Лапорта бил многу вознемирен од поразот на тимот во првиот натпревар од Лигата на шампионите против Баерн (0:3).

Раководството е незадоволно од тактичката поставеност на тимот и би сакало Куман да се откаже од играњето со тројца централни дефанзивци, а исто така да им даде шанси на младите играчи. На пример, Рикардо Пучу.

Претходно беше објавено дека раководството на Барселона не планира да го отпушти Куман по поразот од Баерн (0:3).

Извор:  МИА
Објавена на 16.09.2021 15:58:44