„Манго“ лансира колекција долна облека за жени со рак на дојка

Брендот „Манго“ наскоро ќе ја пушти вo продажба првата колекција наменета за жени кои страдаат од рак на дојка, а таа ќе содржи долна облека и костими за капење.Без соодветна и удобна долна облека, тешко е да се замисли секојдневниот живот, и ова е нешто со што жените со рак на дојка, како што пишува шпанското списание „Ел“, постојано се борат со тоа, бидејќи облеката е дизајнирана главно според „идеалните пропорции“ на женското тело. Затоа, модната куќа претстави три градници, дводелни и два едноделни костими за капење наменети за овие жени.

Важноста на редовните прегледи на дојките со цел превенција и рано откривање на рак на дојка е сѐ почеста тема во разни кампањи на Интернет, па не е изненадување што „Манго“ реши да го поддржи ова движење со вистинска облека што ќе ги задоволи потребите на жените.

Достапните големини ќе бидат од S до XXXL, а од компанијата тврдат дека и цените ќе бидат пристапни.

Извор:  МИА
Објавена на 23.04.2021 12:20:16